اتر (ETH) برای اولین بار در تقریباً سه سال گذشته سطح 1200 دلار را شکست و بازده هفتگی خود را به 62 درصد افزایش داد.

احساسات صعودی پیرامون اتر (ETH) در روز چهارشنبه شدت گرفت، چراکه دومین رمزارز بزرگ جهان برای اولین بار در سه سال گذشته سطح 1200 دلار را شکست. این سودها عمدتاً به دلیل تلاقی عوامل فاندامنتال، از جمله رالی سهمی‌وار بیت‌کوین، پیش‌بینی راه‌اندازی قراردادهای آتی اتر و رشد بخش DeFi بوده است.

قیمت اتر از 1200 دلار عبور کرد

ارزش اتر در صرافی Bitstamp به 1223 دلار رسید که بالاترین مقدار از ژانویه سال 2018 میلادی درست قبل از رسیدن بازار به نقطه اوج است. این رمزارز طی هفته گذشته بیش از 60 درصد افزایش یافته و ارزش بازار خود را به 135 میلیارد دلار رسانده است.

شکل 1: نمودار روزانه اتر – منبع: TradingView

با توجه به سرعت فعلی رشد اتر، به نظر می‌رسد این رمزارز آماده است تا رکورد قبلی خود یعنی 1432.88 دلار را احتمالاً در چند روز آینده بشکند.

هم‌زمان با آغاز سال 2021 میلادی، بیت‌کوین روند صعودی خود را شدت بخشیده و به‌تازگی به پیک 40 هزار دلار دست یافت و پس از اصلاح به کانال 35 هزار دلار، همچنان در حال صعود است.

بیت‌کوین طی ماه گذشته به دلیل افزایش علاقه شرکت‌ها و کمبود عرضه، تقریباً 90 درصد رشد کرده است. اتر و دیگر دارایی‌های رمزارزی نیز از صعود پرسرعت بیت‌کوین بهره‌مند شده‌اند. در حقیقت، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران سازمانی اتر را زیر نظر دارند، زیرا اکنون معاملات بیت‌کوین از بازیگران ثروتمند مملو شده است.

CME قرار است بازار آتی ETH را راه‌اندازی کند

 گروه بورس بازرگانی و کالای شیکاگو یا CME نیز علاقه سازمانی فزاینده نسبت به اتریوم را متوجه شده و از برنامه‌های خود برای معرفی محصول آتی اتر در ماه آینده خبر داده است.

از تاریخ 8 فوریه، تریدرها این فرصت را خواهند داشت که از طریق صرافی‌های دارای مجوز، به معامله اتر بپردازند. این محصول آتی جدید که CME CF Ether Reference Rate نامیده می‌شود، امکان سرمایه‌گذاری کارآمدتر در این رمزارز را برای تریدرها فراهم کرده و منجر به کشف قیمت گسترده‌تر و احتمالاً پذیرش بالاتر شرکت‌ها خواهد شد.

رونق DeFi پایان نیافته است

گرچه به نظر می‌رسد شور و اشتیاق DeFi پس از سقف‌های تاریخی تابستان گذشته فروکش کرده است، اما این اکوسیستم همگام با بازار گسترده‌تر رمزارزها در حال رشد است. از روز چهارشنبه، تقریباً تمامی 20 رمزارز برتر DeFi، سود هفتگی دورقمی را ثبت کرده‌اند – حتی برخی از آن‌ها فراتر از رشد انفجاری اتر عمل کردند.

از آنجا که بسیاری از پروژه‌های DeFi بر روی شبکه اتریوم ساخته شده است، این اکوسیستم تأثیر مثبتی بر روی قیمت اتر دارد. بنا به داده‌های CoinMetrics، رونق DeFi می‌تواند رشد اتر را در بلندمدت تقویت کند.

داده‌ها همچنین افزایش قابل‌توجهی در ارزش کل قفل‌شده یا TVL پروژه‌های DeFi را نشان می‌دهند. طبق آخرین بررسی‌ها، تقریباً 21.7 میلیارد دلار دارایی در این اکوسیستم قفل شده است که بالاترین رقم ثبت‌شده تا کنون محسوب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.