سقوط شدید ارزش بازار ریپل | رمزارز ریپل در مقام سوم سقوط ارزش بازار در دنیا

  • دی 11, 1399
ارزش بازار کوین XRP، از بالاترین رقم خود در سال 2018 میلادی، تقریباً 130 میلیارد دلار کاهش یافته و این کاهش در ارزش بازار آن موجب مقایسه این رمزارز با موسسات مالی بزرگ دیگری شده که پیش‌تر سقوط مشابهی را تجربه کرده بودند.

گفتنی است که ارزش از دست رفته رمزارز XRP از Enron، شرکت بزرگی که پیش‌تر به عنوان یک غول معاملاتی کالا فعالیت داشت، بیشتر است.

به گفته جاش فرانک (Josh Frank)، هم‎‌بنیان‎‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت تحقیقاتی متمرکز بر حوزه رمزارزها، TheTIE، این پروژه سقوطی همانند سقوط بزرگ‌ترین فاجعه سازمانی اخیر را تجربه کرده است.

گفتنی است ارزش بازار XRP در زمان اوج خود در ژانویه سال 2018 میلادی، تقریباً معادل با 140 میلیارد دلار بود که اخیراً به کمتر از 10 میلیارد دلار کاهش یافته است. به این ترتیب، زیانی که طی سه سال گذشته برای این رمزارز و شرکت برآورد می‌شود، 130 میلیارد دلار است. این امر در واقع موجب شد که سقوط XRP، پس از ورشکستگی 327 میلیارد دلاری شرکت آمریکایی Washington Mutual و همچنین ورشکستگی 691 میلیارد دلاری غول سرمایه‎‌گذاری، Lehman Brothers در سال 2008 میلادی، در رتبه سوم قرار گیرد.

فرانک در مصاحبه‎‌ای با کوین‌‎‌تلگراف اظهار داشت:

بسیار غم‎انگیز و تأسف‎آور است که بزرگ‌ترین بازندگان پروژه XRP، سرمایه‎‌گذاران آن هستند که مبالغ غیر قابل تصوری را از دست داده‎‌اند. بنیان‎‌گذاران Ripple سال‎‌ها به دامپ کوین‌‎های خود ادامه دادند و صدها میلیون دلار درآمد کسب کردند.

به دنبال انتشار اخباری مبنی بر شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده از شرکت Ripple، برد گارلینگ‎هاوس (Brad Garlinghouseمدیرعامل این شرکت و کریس لارسن (Chris Larsenمدیر اجرایی آن، به اتهام فروش اوراق بهادار ثبت‎نشده در غالب رمزارز XRP، قیمت این کوین کاهش شدیدی را تجربه کرد. در پی آن، صرافی‎‌های رمزارزی از جمله Coinbase ،Bittrex ،OKCoin ،Bitstamp ،OSL ،Beaxy و CrossTower به تازگی اعلام کرده‎‌اند که انجام معاملات XRP را متوقف می‎‌کنند و یا به طور کلی این رمزارز را از لیست خود خارج خواهند کرد که این امر نیز موجب قوت گرفتن بیشتر روند نزولی این کوین شده است.

اکنون حتی بازیگران سازمانی نیز از کوین XRP فاصله گرفتند. وب‎‌سایت Grayscale Investments، اعلام کرده است که صندوق خصوصی تراست XRP این شرکت، در حال حاضر بسته شده است. همچنین یکی از کاربران توئیتر بیان داشت این شرکت دیگر برنامه‎‌های XRP Trust که قرار بود به زودی اجرا شوند را هم پردازش نمی‎‌کند.

لازم به ذکر است که در زمان نگارش این مقاله، قیمت XRP معادل با 0.21 دلار بوده که این میزان نشان از آن دارد که این رمزارز در 30 روز گذشته کاهشی بیش از 65 درصد را تجربه کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.