دستیابی صرافی Uniswap به حجم معاملات 50 میلیارد دلاری

  • آذر 25, 1399

با وجود اینکه برخی درباره منابع نقدینگی صرافی غیرمتمرکز Uniswapتردید دارند، در حال حاضر، حجم معاملاتی این پلتفرم، از مرز 50 میلیارد دلار عبور کرده است.

Uniswap، صرافی غیرمتمرکزی که در شبکه اتریوم فعالیت دارد، اخیراً در حجم معاملاتی تمام‌وقت خود، از مرز 50 میلیارد دلار گذشته که این امر یک نقطه عطف مهم برای بخش صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) به حساب می‌آید.

در تاریخ 15 دسامبر، هایدن آدامز (Hayden Adams)، بنیان‌گذار صرافی Uniswap، اطلاعاتی را در توئیتر خود منتشر کرد که حاکی از آن بود این پلتفرم از طریق 26000 جفت ارز معاملاتی منحصر به فرد، توانسته حجم معاملاتی 51.7 میلیارد دلاری را پردازش کند. این رقم به طور متوسط تقریباً معادل با 2 میلیون دلار برای هر جفت ارز است.

آدامز پیش‌بینی کرد که اگر Uniswap، حجم معاملاتی اخیر 10 میلیارد دلاری خود در طول سه ماه گذشته را حفظ کند، این پلتفرم، در طی هشت سال، از حجم معاملاتی یک تریلیون دلاری فراتر خواهد رفت.

برخی از سرمایه‌گذاران در جامعه رمزارزی، نسبت به منبع عمده حجم معاملات صرافی Uniswap به گمانه‌زنی پرداختند، با توجه به ویژگی‌های این پلتفرم، هیچ KYC (احراز هویت مشتری) و فرآیند بررسی، برای توکن‌های لیست شده در این پلتفرم وجود ندارد.

کاربر توئیتری با نام مستعار «cyber_hokie»، به این نکته اشاره داشت که بیشتر حجم معاملات این پلتفرم، از بازارهای دارک‌نت (غیرقانونی) و معاملات پولشویی تأمین می‌شود. این امر در حالی است که کارمزد ثابت صرافی Uniswap که موجب پرهزینه شدن معاملات پولشویی می‌شود نیز مانع از انجام این معاملات در این صرافی نشده است.

صرافی Uniswap، مکان مناسبی برای ذخیره وجوه غیرقانونی است. در ماه سپتامبر، هکری که 200 میلیون دلار رمزارز را از صرافی KuCoin مستقر در هنگ کنگ به سرقت برد، به میزان 1.2 میلیون دلار از رمزارز SNX را برای پولشویی، به صرافی Uniswap ارسال کرد که این اتفاق، نگرانی‌ها را در مورد احتمال سوء استفاده مجرمان، از این پلتفرم افزایش داد.

یک کاربر توئیتری دیگر با نام «QueenCryptoCat»، حدس می‌زند که نیمی از حجم معاملات Uniswap احتمالاً از توکن‌های کلاهبرداری (اسکم) شده تشکیل شده است. وی همچنین پرسید:

«آیا تشخیص حجم معاملات حاصل شده از توکن‌های اسکم از سایر معاملات، امکان‌پذیر است؟»

بر اساس دادع‌های DeFi Pulse، از زمان راه‌اندازی مجدد «V2» در تاریخ 18 مه، ارزش کل قفل شده (TVL) در صرافی Uniswap از 36.5 میلیون دلار فراتر رفته و در حال حاضر با 1.37 میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت، به عنوان پنجمین پروتکل DeFi، شناخته می‌شود.

Uniswap با رقابت دائمی کلون‌های فورک شده و حملات خون‌آشام که می‌خواهند نقدینگی آن را از بین ببرند، روبه‌رو شده؛ در عین حال، بازارگردان خودکار رقیب آن، یعنی SushiSwap، در حال حاضر به عنوان ششمین پروژه بزرگ DeFi، با 1.07 میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت، از Uniswap عقب مانده است.

بر اساس داده‌هایDune Analytics ، صرافی Uniswap، به میزان 59.5 درصد از حجم معاملات هفتگی در DEX را به خود اختصاص داده و پس از آن صرافی 0x با 12.9 درصد، SushiSwap با 11 درصد و Curve با 10.2 درصد قرار دارند.

شکل 1: حجم معاملات هفتگی در صرافی‌های غیرمتمرکز – منبع: Dune Analytics

Uniswap، همچنین تعداد حریفان خود را نیز با استفاده از تعداد تریدرها، کم جلوه می‌دهد. طی هفت روز گذشته، بیش از 101،000 آدرس یکتا با پروتکل DeFi ارتباط برقرار کرده‌اند. SushiSwap با 3392 آدرس در رتبه دوم و پس از آن Kyber با 1662، Curve با 982 و 0x با 859 در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

اگرچه تاریخ تخمینی انتشار Polkadot، توکن بومی صرافی غیرمتمرکز Polkaswap، در حال حاضر مشخص نیست، اما ممکن است، این پروژه به عنوان یک رقیب اصلی برای Uniswap، در سال 2021 ظاهر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.