شبکه آزمایشی Chrysalis آیوتا فردا عرضه می‌شود

  • آذر 24, 1399

بنیاد آیوتا در طی معرفی Chrysalis، اعلام کرد که شبکه آزمایشی آن در تاریخ ۱۴ دسامبر به وقت جهانی راه اندازی می‌شود. Chrysalis که با نام آیوتا ۱.۵ نیز شناخته می‌شود، مرحله میانی شبکه اصلی و قبل از راه اندازی آیوتا ۲ یا Coordicide است.

شبکه آزمایشی Chrysalis - آیوتا

اجزاء فاز ۱ Chrysalis در ماه آگوست در شبکه اصلی آیوتا پیاده شده‌اند و تیم مهندسی پروژه از آن به بعد بر روی فاز دوم شبکه آزمایشی خصوصی Chrysalis کار می‌کنند. انتقال به شبکه آزمایشی عمومی اجزایی که بر روی آنها کار شده (مثل کیف پول CLI، فاست جدید و آپدیت تکمیل شده زیرساخت)، اکنون زمان بندی شده است. همچنین نرم افزار نود نیز تثبیت شده و تغییرات در آن، همچنان بخشی از شبکه آزمایشی خواهد بود.

برنامه کنونی این است که نسخه اولیه تست اصلی در هفته‌های آینده راه اندازی شود و در طی ماه دسامبر تست شود. ارزیابی این آزمایش نیز در اوایل ژانویه انجام خواهد شد.

تیم توسعه دهنده این را تجربه کرده‌اند که شبکه آزمایشی Chrysalis، از ورود کاربران داوطلب جلوگیری می‌کند.

شبکه آزمایشی Chrysalis

Chrysalis آپدیتی است که قبل از راه اندازی شبکه اصلی IOTA 2.0 یا Coordicide، شبکه را برای شرکت‌های بزرگ آماده می‌کند. این مرحله میانی، با افزایش مقیاس پذیری و افزودن امکانات جدید، باعث می‌شود که انتقال به شبکه Coordicide بسیار نرم‌تر و روان‌تر انجام شود.

عرضه Chrysalis در دو مرحله انجام می‌گیرد و در فاز اول آن، تایید تعداد تراکنش‌ها در ثانیه یا TPS به ۱۵۰۰ می‌رسد. اما یکی از بنیانگذاران آیوتا یعنی دیوید سنستبو (David Sonstebo) از مشخص کردن سرعت تراکنش‌ها در مراحل بعدی پروژه خودداری کرده و تنها اعلام کرده که “قطعا” سرعت تراکنش‌ها افزایش می‌یابد.

بنیاد آیوتا با دیوید سنستبو قطع همکاری کرده و آپدیت Chrysalis در میان کشمکش‌های تیم آیوتا راه اندازی شده است؛ در ۱۰ دسامبر، بنیاد آیوتا اعلام کرد که با سنستبو قطع همکاری کرده است:

تصمیم برای قطع همکاری با این که دشوار بود، اما باید انجام می‌شد. مواردی وجود داشت که حرکات دیوید با بنیاد آیوتا همخوانی نداشت.

Chrysalis نویدبخش‌ترین آپدیتی است که تاکنون آیوتا اعلام کرده است. در راستای خبری که در اوایل سال توسط بنیاد آیوتا منتشر شده:

این قدم بزرگی برای شرکت‌های بزرگ است؛ با افزایش بازدهی تراکنش‌ها، ثبات شبکه، بهبود عملکرد و امکانات و موارد استفاده جدید، هفته‌ها و ماه‌های پیش رو در تاریخ آیوتا بسیار هیجان انگیز هستند.

همچنین فاز دوم Chrysalis قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند بر روی IOTA را خواهد داشت؛ چیزی که می‌تواند درهای جدیدی به روی برنامه‌های مختلف مثل دیفای باز کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.