اتریوم، در میزان استفاده از بلاکچین، از بیت‌کوین پیشی گرفت

  • مرداد 1, 1399
افزایش استفاده از استیبل‌کوین‌ها و رشد DeFi، شبکه اتریوم را به برترین بلاکچین از نظر میزان استفاده تبدیل کرد. در ماه گذشته، بیت‌کوین در محدوده قیمتی باریکی ترید شد و حجم معاملات آن نیز به نسبت کم بود. در همین حین، چندین توکن موجود بر شبکه اتریوم، به ویژه توکن‌های DeFi، در سطوح بالاتری از نمودار قیمتی قرار گرفتند.

 داده‌های جدید شرکت Messari نشان می‌دهد که میزان استفاده از شبکه اتریوم، با دارا بودن بیشترین میزان تراکنش در روز، به تازگی از بیت‌کوین عبور کرده است. این بدان معناست که اکنون ارزش دلاری اتر (ETH) و توکن‌های موجود بر بلاکچین اتریوم از توکن‌های موجود بر شبکه بیت‌کوین بیشتر می‌باشد.

با وجود آنکه بخش DeFi محبوبیت زیادی کسب کرده است، اما معاملات استیبل‌کوین‌ها در طول سال 2020، با بیش از 508 میلیارد دلار تراکنش انجام شده، درصد بیشتری از این حجم را تشکیل داده‌اند. این رقم تقریباً دو برابر حجم 253 میلیارد دلاری تراکنش‌ها در سال 2019 می‌باشد.

تتر (USDT) اصلی‌ترین استیبل‌کوینی‌ست که در بزرگی این حجم شریک بوده و طبق گفته Messari، احتمالاً می‌تواند به عنوان پردرآمدترین رمزارز در بازار، از بیت‌کوین نیز پیشی بگیرد.

استیبل‌کوین‌ها به رشد پی‌درپی خود ادامه می‌دهند

شبکه بیت‌کوین، کوین‌های مختلفی را از طریق پروتکل‌هایی مانند Counterparty و Omni ارائه می‌دهد، اما این دارایی‌ها در مقایسه با قابلیت‌های قرارداد‌های هوشمند شبکه اتریوم که از طریق امکانات جدید DeFi در دسترس قرار گرفته‌اند، بسیار کم‌رنگ‌تر هستند. این موارد، در کنار کارمزدهای پایین‌تر و زمان سریع‌تر در انجام تراکنش، اتریوم را به زنجیره‌ای از انواع استبیل‌کوین‌های متمرکز و غیرمتمرکز تبدیل کرده است.

با وجود آنکه USDT برای اولین بار در بلاکچین بیت‌کوین توزیع شد، در حال حاضر تنها 13.2٪ از عرضه آن در BTC موجود است و این در حالی‌ست که زنجیره اتریوم 59.8٪ از عرضه USDT را در اختیار دارد. از آنجا که بیشتر موجودی USDT در Ethereum نگهداری می‌شود، طبق اطلاعات به دست آمده از ETH Gas Station، این رمزارز بزرگترین مصرف کننده گس در شبکه می‌باشد.

ارزش کلی بازار استیبل‌کوین‌ها، در پی روند USDT، تنها در سه‌ماهه اول سال جاری از 2.4 میلیارد دلار به 8 میلیارد دلار افزایش یافته بود. در سه‌ماهه دوم نیز به میزان 3.8 میلیارد دلار دیگر بر این ارزش اضافه شده است و در حال حاضر تقریباً 9.18 میلیارد دلار از ارزش کل 12 میلیارد دلاری بازار به تتر تعلق می‌گیرد. تتر، همچنین جایگاه سومین رمزارز بزرگ جهان، یعنی ریپل (XRP) را نیز فتح کرد و خود در این جایگاه قرار گرفت.

تقاضا برای استیبل‌کوین‌ها را افزایش می‌دهد

با وجود اینکه بیشترین کاربرد استیبل‌کوین‌ها در تراکنش‌های درون صرافی‌ها قرار داشته، DeFi همچنان یک نیروی مهم در پیشبرد فعالیت‌های رو به رشد در حال انجام بر شبکه اتریوم به حساب می‌آید. استیبل‌کوین‌ها، به دلیل پشتیبانی شدن با ارزهای فیات، در کنار پروتکل‌های وام‌دهی DeFi که در طول سال 2020 افزایش چشم‌گیری داشته‌اند، بسیار محبوب هستند.

این پلتفرم‌ها، رشد قابل توجهی را در میزان وجوه قفل شده شاهد بوده‌اند؛ این رقم در سه‌ماهه دوم سال جاری بالغ بر 2 میلیارد دلار افزایش داشت. شرکت Compound نیز به تنهایی با مجموعاً یک میلیارد دلار دارایی وام گرفته شده، به سطوح بالایی دست یافته است.

ایا اتریوم لقمه بزرگتر از دهانش برداشته است؟

به نظر می‌رسد که استیبل‌کوین‌ها و رشد بخش DeFi، به پیشبرد افزایش حجم تراکنش‌ها و میزان پرداخت‌های موجود بر شبکه اتریوم ادامه خواهند داد، اما آیا این شبکه توان پشتیبانی از این رشد بزرگ را دارد؟

استیبل‌کوین‌ها بیش از 70 درصد از کل میزان تراکنش‌های روزانه را شامل می‌شوند و اگر شبکه اتریوم مسائل مقیاس‌پذیری و تراکم موجود در خود را حل نکند، مشکلات بدی در پلتفرم DeFi به وجود خواهد آمد.

در حال حاضر، مشخص نیست که شبکه اتریوم توانایی سازگاری با این افزایش مداوم فعالیت‌های مبتنی بر استیبل‌کوین‌ها و DeFi را خواهد داشت یا خیر؛ به ویژه زمانی که شرکت‌ها تمرکز خود را بر روی این بخش قرار می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.