ماینرهای بیت کوین منتظر بالا رفتن قیمت هستند!

  • تیر 28, 1399

قیمت بیت کوین از تاریخ ۲۵ ماه ژوئن به بعد از ۹۵۰۰ دلار بالاتر نرفته است. با وجود اینکه نمودار قیمت بیت کوین در این مدت sideway بوده (یعنی نه نزولی و نه صعودی)، افزایش فشار فروش باعث شده که قیمت در محدوده ۹۲۰۰ تا ۹۰۰۰ در نوسان باشد و این بازار راکد باعث شد بسیاری از ماینرهای بیت کوین بخاطر هزینه‌های بالای این کار،‌ شبکه بیت کوین را ترک کنند. اطلاعات بدست آمده نشان می‌دهد که تنها در بازه زمانی ماه می تا ژوئن، درآمد ماینرهای بیت کوین حدود ۲۳ درصد کاهش پیدا کرده است. مجموع درآمد ماینرها در ماه می ۳۶۶ میلیون دلار بوده و در ماه ژوئن به ۲۸۱ میلیون دلار رسیده است.

نگاهی به وضعیت درآمد ماینرهای بیت کوین
درآمد ماینر بیت کوین

ماینرها به دنبال کسب درآمد بیشتر از فعالیتشان هستند و به همین خاطر همیشه خواهان تجهیزات ماینینگ به روز و پیشرفته هستند. این نیاز همیشگی به به‌روز بودن و بهینه بودن موجب شده که راه برای پیشرفت صنعت استخراج بیت کوین هموارتر شود. جالب است بدانید که طبق اعلام وبسایت Coingecko، از زمانی که ماینرها سیستم‌های پردازشی خود را از CPU‌ به GPU‌ و FPGA و در نهایت به دستگاه‌های اسیک (ASIC) ارتقا دادند، در بازه زمانی بین هاوینگ دوم و سوم، قدرت پردازشی کل شبکه یا همان هش ریت بیش از ۷۴ برابر شده است.

قدرت پردازش ماینر بیت کوین

با وجودی که سومین هاوینگ باعث خروج عده‌ای از ماینرهای قدیمی از شبکه بیت کوین شد، هنوز آن دسته از ماینرها که دستگاه‌های بهینه‌تری داشتند هم بخاطر کاهش قیمت بیت کوین، هزینه‌‌های فعالیتشان به نقطه سر به سر نرسیده است. خیلی از این ماینرها شبکه بیت کوین را برای کسب سود بیشتر ترک کردند و به استخراج فورک‌های بیت کوین مثل Bitcoin Cash و Bitcoin SV پرداختند. تعداد استخراج کنندگان Bitcoin SV از ماه آوریل امسال که صرافی بایننس، استخر استخراج خود را راه‌اندازی کرد، افزایش قابل توجهی داشته است و این استخر به بزرگترین استخر استخراج برای این کوین تبدیل شد. استخر استخراج بایننس در اقدامی برای تشویق بیشتر افراد ماینر بیت کوین، بیتکوین کش و بیتکوین SV‌،‌ یک ویژگی جدید به نام “افزایش حداکثری سود” در “استخر هوشمند” را معرفی کرد.

در حالی که یکی از گزینه‌های یک ماینر بیت کوین،‌ رفتن به سراغ BCH و BSV است، بسیاری از آن‌ها به فکر جابجایی فیزیکی محل استخراج هستند تا بلکه سود قابل قبول‌تری بدست بیاورند. همانطوری که می‌دانید در حال حاضر بیشتر ماینرهای بیتکوین بخاطر پایین بودن هزینه‌های برق، در شهر سیچوان (Sichuan) چین قرار دارند و این ویژگی باعث شده که ناخودآگاه بسیاری از ماینرها به سمت این شهر کشیده شوند. تا ماه دسامبر ۲۰۱۹ این شهر به تنهایی ۵۴ درصد قدرت پردازشی شبکه را در خود جای داده بود.

به غیر از گزینه جابجایی مکان، کمتر شدن سختی شبکه هم یکی از پارامترهای طبیعی مهم است که باعث می‌شود ماینرها به فعالیت خود در شبکه ادامه دهند. در ابتدای ماه ژوئن که سختی شبکه بیشتر از ۹ درصد کاهش یافت، شاهد خوشحالی خیلی از ماینرها بودیم و حتی برخی از ماینرهای قدیمی هم به شبکه برگشتند. طبق گفته Glassnode، بخاطر برگشتن این ماینرها به شبکه، سرعت ایجاد بلوک‌ها بیشتر شد و به حدود ۸ بلوک در ساعت رسید. اما از زمانی که در ماه ژانویه ۲۰۱۸ سختی شبکه تغییر کرد و ۱۴.۹۵ درصد بیشتر شد (که یکی از بیشترین افزایش‌ها در سختی شبکه بود)، ماینینگ بیتکوین یکبار دیگر دچار رکود شد.

نمودار سختی شبکه برای ماینر بیت کوین

این اتفاق (افزایش سختی شبکه) باعث شده که برخی ماینرهای بیتکوین دست از کار بکشند و منتظر باشند که قیمت این ارز دیجیتال بالاتر برود تا آن‌ها بتوانند مجدد فعالیت کنند؛ اما فعلا به نظر می‌رسد آن‌ها تجهیزاتشان را خاموش کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.