روند صعودی کاردانو با نزدیک شدن به به‌روز‌رسانی Goguen، همچنان ادامه دارد

  • تیر 27, 1399
نوسانات بیت‌کوین که به پایین‌ترین سطح خود از اواخر سال 2018 رسیده، سرمایه‌گذاران را به سمت آلت‌کوین‌هایی که سودآورتر هستند سوق داده است. قیمت کاردانو (ADA) نیز به عنوان یکی از سودآورترین آلت‌کوین‌ها، در سال 2020 نزدیک به 400٪ افزایش یافته است. ارزش بازار آن تقریباً چهار برابر شده است که این امر موجب شده از (Bitcoin SV (BSV پیشی بگیرد و به پنجمین رمزارز دنیا تبدیل شود. رشد اخیر کاردانو نشان از باور جامعه و صنعت به نقشه راه، چشم‌انداز و بنیان‌گذار آن، چارلز هاسکینسون دارد. این پروژه اما هنوز در مراحل اولیه خود است. کاردانو از نظر اجرای برنامه‌های خود و شناخته شدن در بین رمزارزهای برجسته بازار، هنوز چیزهای زیادی برای اثبات دارد.

با این ‌حال، رایان فونگ، مدیرعامل Ankr (شرکتی که راه‌حل‌های ابری را برای برنامه‌های بلاکچین فراهم می‌کند) نسبت به توانایی‌های اثبات‌شده کاردانو، جامعه و شبکه آن اطمینان بیشتری دارد. وی همچنین اظهار داشت:

افزایش قیمت کاردانو بسیار چشمگیر بوده است، چنان‌که دو سطح مقاومت را شکست. ما بیش از یك سال است که از زمان شبکه آزمایشی تا شبكه اصلی آن، کاردانو را دنبال می‌کنیم. افزایش قیمت کاردانو باعث تقویت احساسات مثبت بازار و اعتماد جامعه به این پروژه شده است. 

به‌روزرسانی Shelley و استیکینگ (سهام‌گذاری) 

رالی کاردانو در سال 2020 پس از اعلام خبر به‌روزرسانی شلی در 25 می، شروع شد. گفته می‌شود که این به‌روزرسانی بی‌نظیر است زیرا کاردانو ادعا می‌کند که این شبکه را 50 تا 100 برابر غیرمتمرکزتر از سایر بلاکچین‌های برجسته می‌کند. همچنین امکان استیک با دسترسی به 1000 استخر استیک را فراهم خواهد کرد. برخلاف الگوریتم اثبات کار بیت‌کوین، کاردانو روی یک الگوریتم اثبات سهام (PoS) به نام Ouroboros اجرا می‌شود. PoS روشی است که به افرادی که توکن بلاکچین مربوطه را دارند امکان اعتبارسنجی و تائید تراکنش‌ها و بلاک‌ها را می‌دهد و در نتیجه امنیت شبکه بلاکچین را تضمین می‌کند. این فرایند به استیکرها اجازه می‌دهد تا به ‌تناسب مقدار استیک شده خود، توکن‌هایی را به عنوان پاداش بلاک، دریافت کنند. فونگ افزود:

این اقدامی بسیار جسورانه و چالش ‌برانگیز است. اتریوم اکنون از بیش از 2-3 سال است که در تلاش برای انجام این کار است. اما دستیابی به پروتکل اجماع الگوریتم اثبات سهام برای کاردانو ستودنی است.

شبکه آزمایشی Cardano برای اولین بار در دسامبر سال 2019 راه‌اندازی شد تا فرآیند سهام‎گذاری را در طول دوره آزمایش به‌روزرسانی شلی، فراهم کند. در حال حاضر، بیش از 13 میلیارد دلار ADA در ITN ذخیره شده است.

قراردادهای هوشمندتر و عصر Goguen

اصطلاح «قراردادهای هوشمند» حدود 26 سال پیش توسط کارشناس رمزنگاری Nick Szabo معرفی شد که یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌ها در صنعت رمزنگاری بوده است. قراردادهای هوشمند پروتکل‌های تراکنشی هستند که توسط رایانه‌هایی نگهداری می‌شوند که برای اجرای خودکار، کنترل یا مستندسازی تراکنش‌ها طبق شرایط قرارداد در نظر گرفته ‌شده‌اند. اجرای Goguen قراردادهای هوشمند را یک‌قدم فراتر برده و به «قراردادهای هوشمندتر» تبدیل می‌کند. درحالی‌که قراردادهای هوشمند، نیاز به مداخله دستی برای تعامل بر روی یک بلاکچین خاص را از بین می‌برند، مکانیزم Goguen تراکنش‌ها و قراردادهای ADA را نسبت به سایر توکن‌های صادرشده در Cardano اولویت قرار نمی‌دهد؛ برخلاف آنچه اتریوم برای (Ether (ETH نسبت به توکن‌های ERC-20 انجام می‌دهد. Bakyt Azimkanov، مدیر ارتباطات و بازاریابی کاردانو، به کوین‌تلگراف گفت که Goguen چگونه از طریق اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، قابلیت‌های جدید ایجاد می‌کند:

 Goguen راه را برای توسعه اپلیکیشن‌های قرارداد هوشمند غیرمتمرکز در سطح سازمانی باز خواهد کرد که این اولین قدم اساسی برای ایجاد و به‌کارگیری راه‌حل‌های واقعی روی کاردانو است. 

Sumit Gupta، بنیان‌گذار و مدیرعامل CoinDCX، گفت:

کاردانو به‌جای اینکه یک لجر single-asset (تک دارایی) باشد، به یک لجر multi-asset (چند دارایی) تبدیل می‌شود که به کاربران اجازه می‌دهد تا توکن‌های دلخواه خود را در شبکه تعریف، ساخته و منتقل کنند. به‌روزرسانی Goguen به توسعه‌دهندگان انعطاف‌پذیری بیشتری در ساخت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز در شبکه بلاکچین کاردانو اعطا می‌کند.

این مکانیزم در نظر دارد امنیت بیشتری را برای توسعه‌دهندگان فراهم کند، چنان‌که تمام توکن‌ها از همان امنیت و قراردادهای هوشمندِ رمزارز بومی ADA، برخوردار خواهند شد. Azimkanov در مورد این موضوع اظهار داشت:

قراردادهای هوشمند به‌ویژه هنگام پیاده‌سازی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز روی پروتکل‌های بلاکچین، مفید واقع می‌شوند. با توجه به ماهیت «بی نیاز به اعتماد» آنها، کاربران می‌توانند بدون واگذاری اطلاعات حساس خود به توسعه‌دهنده اپلیکیشن، با برنامه‌های Web 3.0 ارتباط برقرار کنند و توسعه‌دهنده یا سازنده قرارداد هوشمند، پرداخت‌های تضمین‌شده و خودکار را در زمان سررسید قرارداد، دریافت می‌کند.

علاقه رو به رشد جامعه 

کاردانو به دنبال حل مسائلی است که پلتفرم‌های دیگر مانند Ethereum و Ripple با آن روبرو شده بودند. این جنبه، پلتفرم را قادر می‌سازد تا بدون از دست دادن حامیان خود، یعنی کسانی که کوین‌های خود را برای نوسان‌گیری نگه نمی‌دارند، سرمایه‌گذاران بیشتری جذب کند. با توجه به ترکیب ساختار یک ساله مالکیت کاردانو، مشخص است که کاردانو شاهد حمایت مداوم بوده است، به‌طوری که نسبت هولدرها به طور مداوم بالای 50٪ است. با این ‌حال، نسبت تریدرها نیز در سال 2020 به‌طور قابل‌توجهی در حال افزایش است، که ثابت می‌کند ADA به دلیل انتظار برای راه‌اندازی رسمی Shelley، شاهد نوسانات بیشتری بوده است.

مالکیت بر اساس زمان هولد

حتی Ryan Selkis، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت Messari، اخیراً اظهار داشته است که کاردانو «فضای زیادی برای رشد دارد» و افزایش قیمت اخیر آن باعث برانگیختگی هیجانات پیش از به‌روزرسانی Shelley می‌شود. اطلاعیه‌ای مبنی بر اینکه دارندگان ADA می‌توانند در سه ماهه چهارم سال 2020 دارایی‌های خود را در Coinbase استیک کنند، به این حدس و گمان ها دامن زده است که ممکن است ADA در پایان سال جاری در Coinbase لیست شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.